Przejdź do głównej zawartości

RKO- aktualne wytyczne



Jeśli jesteś świadkiem utraty świadomości/przytomności lub u poszkodowanego występuje brak oddechu lub oddech nieprawidłowy wykonaj resustytację krążeniowo-oddechową.

1. Zachowaj spokój. Sprawdź reakcje: potrząśnij za ramiona, zapytaj czy wszystko jest w porządku. Poproś osobę stojącą obok o pomoc.

2. Wyznacz kogoś, kto zadzwoni po pogotowie 999 lub 112. Jeśli w pobliżu znajduje się defiblyrator AED poproś o przyniesienie go. Jeśli jesteś sam natychmiast zadzwoń po pomoc.

3. Rozpocznij reanimację jeśli oddech poszkodowanego jest zatrzymany.  Nie czekaj na przyniesienie AED. Resuscytacja krążeniowo- oddechowa w trybie 30:2 w przypadku dorosłego. Głębokość ucisku klatki piersiowej 5-6cm. Długość wdechu około 2 sekundy. Gdy poszkodowanym jest dziecko pamiętaj najpierw wykonaj 5 wdechów ratowniczych, gdy oddech nie powraca rozpocznij masaż serca (30:2).

4. Jeśli masz dostep do defiblyratora AED włącz go. Postępuj zgodnie z poleceniami głosowymi i wizualnymi. Przez cały czas, jeśli to możliwe wykonuj masaż serca (30:2).

5. Rozpakuj elektrodę (jeśli nie jest podłączona to włącz ją, wkładając wtyczkę w odpowiednie miejsce). Odsłoń klatkę piersiową i naklej elektrodę według instrukcji. Klatka piersiowa musi być sucha.

6. Odsuń się od poszkodowanego po nalepieniu elektrod. W tym momencie następuje analiza rytmu pracy serca i AED informuje nas czy defibrylacja jest konieczna. Podczas analizy NIE WOLNO dotykać poszkodowanego.

7. Defibrylacja jest zalecana. Nie dotykaj poszkodowanego. Pamiętaj o swoim bezpieczeństwie. Wydaj wszystkim polecenie ODSUNĄĆ SIĘ, a następnie naciśnij migający przycisk defibrylacji.

8. Rozpocznij reanimację po wykonanej defibrylacji. Jeśli defiblyrator ma wbudowanego asystenta RKO, słuchaj jego wskazówek. Asystent powie Ci czy Twój ucisk klatki piersiowej jest prawidłowy. Korzystaj z metronomu, który wyznaczy Ci tempo wykonywania masażu serca.

9. Jeśli defibrylacja jest niezalecana to rozpocznij reanimację. Po upływie dwóch minut urządzenie ponownie przeanalizuje rytm pracy serca. Pamiętaj, żeby podczas analizy nie dotykać poszkodowanego. Resuscytację krążeniowo- oddechową (RKO) wykonuj aż do przywrócenia oddechu lub przejęcia poszkodowanego przez wykwalifikowane służby ratownictwa medycznego.

Dasz radę.

Komentarze