Przejdź do głównej zawartości

Dieta w LQTS



W LQTS najważniejsze jest uzupełnianie na bieżąco braków magnezu, potasu, sodu i wapnia w organizmie. To dzięki nim nasze serce może pracować miarowo i bez arytmii.


Magnez przyczynia się do wzmocnienia naczyń krwionośnych i obniżenia ciśnienia, co ma wpływ na efektywność pracy serca. Czasem jest podawany dożylnie w celu zredukowania arytmii. Niedobór jest bardzo łatwy do wychwycenia bo manifestuje się zmęczeniem, drżeniem mięśni i nerwowością. Zbagatelizowany może poczynić duże szkody w organizmie człowieka. Można go uzupełniać stosując preparaty z magnezem jak np. MagneB6. Magnez stosunkowo trudno przedawkować ponieważ organizm potrafi radzić sobie z jego nadmiarem. Znajdziecie go w kakao, kaszy gryczanej, warzywach strączkowych, orzechach i wodzie wysokozmineralizowanej.

Potas w czasie wysiłku fizycznego wzmaga skurcze serca, by lepiej dotlenić organizm i odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego. Trudno właściwie zinterpretować niedobór tego pierwiastka bez badania. Jeśli zamierzamy sztucznie suplementować potas to nigdy na własną rękę. Należy zawsze sprawdzić poziom tego pierwiastka i skonsultować to z lekarzem. Jego nadmiar może być bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia i życia. Naturalnie znajdziemy potas w pomidorach i bananach. Oprócz tego w: ziemniakach, suszonych owocach, rodzynkach, orzechach, postaciach, produktach mlecznych, mięsie, rybach, natce pietruszki, burakach, soku pomarańczowym, białej fasoli, soczewicy, kaszy gryczanej, migdałach, wiórkach kokosowych i brokule.

Sód odgrywa istotną rolę w gospodarce wodnej organizmu i kontroluje ciśnienie krwi. Najczęściej mamy doczynienia z jego nadmiarem w organizmie. Żeby utrzymać prawidłowy poziom tego pierwiastka powinniśmy ograniczyć spożycie soli.

Wapń uzupełnia listę sercowych minerałów. Jest niezbędny do skurczu serca i tym samym odgrywa ważną rolę w prawidłowym pompowaniu krwi do wszystkich tkanek ciała. Reguluje ciśnienie krwi. Częściej występują jego niedobory niż przesyt. W celu uzupełnienia braków należy spożywać mleko i jego przetwory.


Pamiętajcie, że magnez, potas, sód, wapń funkcjonują w zespole i niedobór jednego z nich skutkuje dysproporcją innego. Uważajcie na stany odwodnienia czy przeróżne diety głodówkowe, kiedy wypłukuje się to, co ważne dla prawidłowej pracy serca. Przede wszystkim zwracajcie uwagę na spożywaną kofeinę i alkohol. Dbajcie o siebie stosując zdrową, zrównoważoną dietę.

Komentarze