Przejdź do głównej zawartości

Do pobrania

Instrukcja użycia defiblyratora AED Zoll Plus


Film instruktażowy AED Zoll Plus znajdziesz tutaj





Karta informacyjna o dziecku do przedszkola/ szkoły


Dane dziecka

Diagnoza: LQTS czyli zespół wydłużonego QT (zaburzenia rytmu serca- arytmia).

Objawy, które mogą wystąpić:
- zasłabnięcie
- omdlenie
- nagłe zatrzymanie krążenia
Obecnie Igor jest bezobjawowy.

Leczenie:
Propranolol (7/8.00 rano 20mg, 15.00 20mg, 20.00 wieczorem 5mg)
MagneB6 1x dz

Zalecenia dla przedszkola:
- w przypadku złego samopoczucia, zasłabnięcia, omdlenia nie czekać odrazu wezwać karetkę, potem poinformować rodziców
- dbać o właściwe nawodnienie, szczególnie podczas upałów
- unikać nadmiernego wysiłku fizycznego i silnych bodźców emocjonalnych (utrzymać dotychczasową aktywność z wyłączeniem wyścigów i zawodów sportowych), a w szczególności pływania bez nadzoru
- w przypadku podejrzenia gorączki natychmiast zawiadomić rodziców
- w sytuacji zatrzymania krążenia rozpocząć resuscytację, 5 oddechów ratowniczych, a potem schemat 30 uciśnięć klatki piersiowej na 2 oddechy, opcjonalnie użyć defibrylatora AED

Do wiedzy służb medycznych:
- obecnie podawany Propranolol w dawce j/w
- zakaz podawania dziecku leków wydłużających odstęp QT (www.crediblemeds.org) oraz leków zmniejszających stężenie potasu
- korygowanie zaburzeń elektrolitowych (hipokaliemia, hipomagnezemia, hipokalcemia), które mogą wystąpić podczas wymiotów, biegunki, nieprawidłowej diety oraz stanów metabolicznych




Procedura postępowania ratowniczego w przypadku NZK w przedszkolu/szkole z użyciem defibrylatora


Poszkodowany osuwa się na ziemię. Zachowaj spokój. Ma 60 sekund na odzyskanie przytomności. Jeśli jednak tak się nie stanie nie panikuj.

Pamiętaj odrazu sprawdź reakcje. Porusz jego ramionami, zapytaj 'halo! 'słyszysz mnie?

Następnie udrożnij jego drogi oddechowe odchylając czoło i żuchwę.

Sprawdź oddech, masz na to 10 sekund (licz na głos i skup się). Oddech, który nie jest miarowy może być oddechem agonalnym. Oddech sprawdzasz 3 zmysłami wzrokiem, słuchem i czuciem.

Jeśli stwierdzasz brak oddechu natychmiast dzwonisz po pomoc lub wyznaczasz do tego osobę. W przypadku, gdy poszkodowanym jest dziecko, a Ty jesteś sam/a to najpierw wykonujesz 5 oddechów ratowniczych i RKO w schemacie 30:2 przez okres 1 minuty i dopiero wtedy dzwonisz pod nr 999.

W tym momencie możesz podłączyć defibrylator, ale uwaga! jeśli droga, którą musisz pokonać do urządzenia tam i z powrotem będzie dłuższa niż 1 minuta nie podłączasz defibrylatora. Pamiętaj masz 4 minuty potem organizm ludzki umiera. Jeśli możesz liczyć na pomoc i ktoś przyniesie Ci AED to Ty wykonujesz RKO w schemacie 30:2 i nie czekasz na AED. W trakcie trwania RKO druga osoba podłącza defibrylator i przykleja elektrody na poszkodowanym/pacjencie uprzednio go rozbierając (w razie konieczności goli zbyt owłosione miejsce na skórze i wyciera klatkę piersiową do sucha).

Defibrylator nie zrobi Ci krzywdy. Powie kiedy masz się odsunąć, kiedy nacisnąć guzik wyzwalający defibrylację itp. To jest naprawdę prosty sprzęt w obsłudze, wręcz intuicyjny. Wykonuj polecenia AED.

RKO wykonuj dopóki, dopóty poszkodowany nie odzyska oddechu lub służby medyczne nie przejmą pacjenta lub gdy jesteś tak wyczerpany/a, że nie masz siły.

Jeśli poszkodowany odzyska oddech układasz go w pozycji bocznej bezpiecznej i kontrolujesz czy go znów nie traci. Nie odklejasz elektrod!

Nieważne, że uciśniesz 32 razy klatkę piersiową bo się pomyślisz, najważniejsze, że podejmujesz działanie. Jeśli z jakiejś przyczyny nie chcesz wykonywać sztucznego oddychania to wykonujesz sam masaż serca. Jeśli ratujesz dziecko i twój masaż serca jedną ręką jest nieskuteczny, regulując siłę nacisku możesz użyć dwóch rąk. Nikt Ci tego nie powiedział, prawda?

Pamiętaj ratując czyjeś życie Twoje bezpieczeństwo też jest ważne, dlatego korzystaj z jednorazowych rękawiczek i maseczki.

Jeśli dziś masz doczynienia tylko z omdleniem to układasz poszkodowanego w pozycji na plecach z nogami i ewentualnie rękami do góry. Doprowadzasz świeże powietrze i kontrolujesz oddech.

Komentarze